Ana içeriğe atla

Chronolapse

Chronolapse, hızlandırılmış çekim ve dur çek animasyon tekniklerinin uygulanabileceği MIT lisansı ile korunan özgür bir araçtır.


Özellikleri
Başlıca özellikleri arasında aşağıdakiler sıralanabilir:
 • Çift monitör desteği
 • Resim içinde resim
 • Toplu olarak yeniden boyutlandırma ve döndürme
 • Basit not sistemi
 • Video oluşturmak için MEncoder önyüzü
 • Zamanlanmış yakalamalar
 • Videolara ses klipleri ekleyebilme


Video Örnekler
Daha fazla ilerlemeden önce aşağıdaki videolarla uygulamayı iş başında görebilirsiniz:


Masal
Masal kısmına geçmeden önce şunu belirteyim, özgür bir uygulamanın Windows için yayın yapan indirme sitelerinde bolca yer bulup [1, 2 ...] özgür yazılımla ilgili ortamlarda pek bahsinin geçmemesi üzücü. Türkçe sayfalardan bahsediyorum, umarım tamamen benim bulamamamla ilgilidir.

Chronolapse, temel olarak bir yakalama uygulaması, hem ekrandan hem de ağ kamerasından yakalama yapabiliyor. İstenen zaman aralıklarında yakalanan görüntüler dur çek tekniğiyle bir araya getiriliyor. Uygulama hem ekrandan hem de ağ kamerasından hızlandırılmış çekim videoları oluşturmak için çok uygun. Bununla birlikte dur çek için pek uygun olduğunu söyleyemeyeceğim, uygulamayı sadece birkaç dakikadır kurcalıyorum ama böyle görünüyor.

Uygulama iyi bir belgelendirmeye sahip ve aktif olarak geliştiriliyor görünüyor. Bilgisayarda yaptığınız işlerin veya pencerenizden dışarısının görüntülerinden hızlandırılmış çekim videoları hazırlamak istiyorsanız denemeniz gereken ilk uygulamalardan biri benim görüşüme göre.

Uygulamayı şu an aktif olarak kullanmıyorum, lütfen sorularınızı / sorunlarınızı daha kolay cevap alabileceğiniz kişilere sorun.


Kurulum
Uygulama kurulum gerektirmiyor. 32 bit bir GNU/Linux dağıtımı kullanıyorsanız uygulamanın GNU/Linux için oluşturulmuş arşivini indirebilirsiniz. 64 bit kullanıyorsanız birkaç ek işlem yapmanız gerekiyor:

 • Uygulamanın kaynak kodlarını çekin:
svn checkout http://chronolapse.googlecode.com/svn/trunk/ chronolapse
 • wxPython paketini yükleyin.
sudo pisi it wxPython
 • Uygulama dizinine girin ve burada Konsole'yi ya da kendi favori terminal emülatörünüzü açın.
 • Aşağıdaki komutu çalıştırın:
python ./chronolapse.py
Bu kadar :) İstediğiniz çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz. Uygulamayı cx_Freeze ile derlemeyi denedim ama aşağıdaki hatayı verdi bende:
$ python makeexe.py
Chronolapse EXE Generator
--------------------------------------------------
DELETING OLD BUILD AND DIST FOLDERS
RUNNING CX_FREEZE
maximum recursion depth exceeded while calling a Python object
isterseniz siz de şansınızı deneyebilir ve başarılı olursanız bu şekilde de kullanmayı tercih edebilirsiniz.


O Değil de
Yazıda dur çek, stop-motion'un karşılığı olarak kullanılmıştır. Mükemmel olmayabilir ama yapabildiğimin en iyisi bu, daha iyi bir fikri olan kullanabilir, gösterebilir, yaygınlaştırabilir. Sanırım dur çek bugüne kadar ben dahil yalnızca üç kişi tarafından kullanılmış / kullanılıyor :) Yeterli.


Nereden Esti
Pardus kullanıcılarının kullanabilecekleri dur çek uygulamalarını tanımalarına yardımcı olmak amacıyla.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blender ile Video Düzenlemeye Giriş

Bassam Kurdali'nin LGM 2009'da yaptığı Video Editing with Blender for non 3D artists, using examples from real projects isimli video sunumundan yararlanarak yazdığım Blender ile Video Düzenlemeye Giriş aracılığıyla Blender'in pek bilinmeyen video düzenleme yeteneği ile ilgili temel bilgilere ulaşabilirsiniz.


Blender'i ilk açtığınızda her yeri düğmelerle dolu bir 3b tasarım yazılımı olarak görmeniz oldukça doğaldır. Bununla birlikte Blender aynı zamanda gelişmiş bir video düzenleme aracıdır.

Blender'in video düzenleme için özelleştirilmiş arayüzüne ulaşmak için üst bölümde yer alan arayüz seçme bölümünden "4 - Sequence" seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Arayüzler arasında dolaşmak için ayrıca Ctrl + sağ ok ve Ctrl + sol ok kısayollarını da kullanabilirsiniz. Eğer Blender'i en çok bir video düzenleyici olarak kullanmak istiyorsanız, video düzenleme arayüzünü seçtikten sonra File> Save default settings yolunu veya Ctrl + U klavye kısayolunu kullanabili…

Avidemux ile Video ve Altyazı Birleştirmek

Altyazıları videolarla birleştirmek hiç iyi bir fikir olmasa da YouTube'ye yüklerken veya VCD olarak kaydederken ihtiyaç duyabileceğiniz bir özellik (aslında bunlar için de farklı çözümler üretilebilir fakat en pratiği ve sağlamı bu).


Altyazıları video ile birleştirmek için Avidemux'u kullanabilirsiniz. Avidemux farklı altyazı eklentilerine sahip bunlardan birini seçebilirsiniz. Aşağıda Subtitler eklentisi yardımıyla altyazı ve video birleştirilme işlemi anlatılmaktadır, iyi eğlenceler :)


KDE Menüsü üzerinden Çokluortam bölümüne girerek Avidemux'u açın. Farklı bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız da benzer şekilde veya konsol üzerinden avidemux2_gtk komutunu kullanarak Avidemux'u açabilirsiniz.


Dosya> Aç yolunu takip ederek üzerinde çalışmak istediğiniz videoyu açın.
Video> Fitreler> Altyazılar (Subtitles) yolunu kullanarak Subttitler eklentisini seçin.


Eklentiyi seçtikten sonra video ve altyazıya uygun ve ayrıca kendi istekleriniz doğrultusunda bazı ayarlamalar yap…