Ana içeriğe atla

Stopmotion ve İnternet Kamerası Desteği

Eğer fırsatım olursa yakın zaman içinde bir dur çek animasyon yapımının nasıl gerçekleştirileceğini anlatır detaylı bir nasıl belgesi yayınlayacağım. Bu işi yapmak için de kısa bir süre önce Pardus depolarına eklenen Stopmotion'ı kullanacağım. Stopmotion oldukça yetenekli bir program, tanıtımını bahsettiğim yazıda yapacağım için doğrudan konuya geçeceğim şimdi.

Stopmotion'un kamera desteği bulunmaktadır ve çeşitli konsol araçlarıyla kameradaki görüntüyü alarak işleyebilmektedir. DV kameralar için Dvgrab ve internet kameraları için de vgrabbj kullanılabilmektedir.

vgrabbj Pardus depolarında yok, paketini oluşturacaktım fakat uzun süredir geliştirilmediğinden oldukça eski ve derlemeyi bile başaramadım. Bir kaç derleme hatasını giderdim ama henüz fazlasıyla var :) Bu yüzden derlenmiş sürümünü kullanmaya başladım, kendim derlemeyi ve paketini yapmayı başarıncaya kadar. Eğer olası riskleri göze alıyorsanız yazının kalanını okumaya devam edebilirsiniz.


  • vgrabbj'ın Debian paketini indirin.
  • Arşiv dosyasını açın ve arşiv içinden çıkan data.tar.gz arşivini de açın.
  • Data dizinin içindeki dosyaları "/" dizinine kopyalayın (ne yaptığınızın farkında değilseniz yol yakınken vazgeçin bence :) ).
  • ftplib'i indirin, arşiv dosyasını açın, libftp.so.3.1 dosyasının ismini libftp.so.3 olarak değiştirin ve bu dosyayı /usr/lib dizinine kopyalayın. Ben bu özelliği kullanmayacağım için arşiv içindeki diğer dosyaları kopyalamadım ilgili yerlere, sadece programın açılması için bu kadarı yeterli.
  • Şimdi internet kameranızı Stopmotion ile kullanabilirsiniz, vgrabbj'ın paketlenmesi hakkında bir gelişme olursa buradan bildiririm.


Yukarıda üstü çizili olan kısımlar artık ciddiye almazsanız iyi olur. vgrabbj'yi oyun alanıma attım, eğer isterseniz ve sorumluluğunu üzerinize alırsanız aşağıdaki komutlarla sisteminize kurabilirsiniz:

  • Eğer sisteminizde geliştirme paketleri kurulu değilse ilk önce bunları yükleyin: sudo pisi it -c system.devel
  • vgrabbj paketini oluşturun: sudo pisi bi http://svn.pardus.org.tr/pardus/playground/maidis/vgrabbj/pspec.xml -d
  • Ev dizininizde oluşan paketi iki kere tıklayarak yükleyin. Paketin oyun alanından ve henüz yeteri kadar test edilmediğini unutmayın. Sisteminizde çeşitli kararsızlık problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte eğer test etmek isterseniz hataları bana bildirebilirsiniz. Örneğin hiç bir bağımlılık yazmadım henüz, eğer bağımlı olduğu paketler varsa söyleyebilirsiniz.
  • Stopmotion'da gerekli ayarları yapın:

Yorumlar

maidis dedi ki…
Konu ile ilgili hata kaydı:
http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=8031
maidis dedi ki…
Bu arada benzer işlemin yapılması için başka bir konsol aracı biliyorsanız, söyleyebilirsiniz.
maidis dedi ki…
River Valley TV'de Stopmotion'un güzel bir sunumunu izleyebilirsiniz. Askere gitmeden önce yazdığım ama güzel bir dur çek oluşturamadığım için henüz yayımlamadığım yazımı ise bir süre sonra okuyabilirsiniz.
maidis dedi ki…
Ağ kameraları hakkında güzel bir yazı: Pardus'ta Ağ Kameraları
Şu anda üç tane proje varmış GNU/Linux'a ağ kamera desteği sağlamak için:
. GSPCA
. USB Video Class
. linux-projects drivers

Kameranız hakkında bilgilere ulaşmak için:

/usr/sbin/lsusb

komutunu kullanabilirsiniz, aşağıdakiler benim kameramın özellikleridir:

Bus 001 Device 003: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 Webcam
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
maidis dedi ki…
Aearenda Stopmotion'da MPlayer aracılığıyla nasıl görüntü alabileceğinizi anlatmış. Sanırım bu yöntem sadece V4L2 kameralar için geçerli. Benim kameram V4L1 kullanıyor galiba bu yöntemi çalıştıramadım.
maidis dedi ki…
okey666 da motion ile ağ kamerasının nasıl kullanılacağını anlatmış.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Chronolapse

Chronolapse, hızlandırılmış çekim ve dur çek animasyon tekniklerinin uygulanabileceği MIT lisansı ile korunan özgür bir araçtır.

Özellikleri Başlıca özellikleri arasında aşağıdakiler sıralanabilir: Çift monitör desteğiResim içinde resimToplu olarak yeniden boyutlandırma ve döndürmeBasit not sistemiVideo oluşturmak için MEncoder önyüzüZamanlanmış yakalamalarVideolara ses klipleri ekleyebilme

Video Örnekler Daha fazla ilerlemeden önce aşağıdaki videolarla uygulamayı iş başında görebilirsiniz:

Masal Masal kısmına geçmeden önce şunu belirteyim, özgür bir uygulamanın Windows için yayın yapan indirme sitelerinde bolca yer bulup [1, 2 ...] özgür yazılımla ilgili ortamlarda pek bahsinin geçmemesi üzücü. Türkçe sayfalardan bahsediyorum, umarım tamamen benim bulamamamla ilgilidir.
Chronolapse, temel olarak bir yakalama uygulaması, hem ekrandan hem de ağ kamerasından yakalama yapabiliyor. İstenen zaman aralıklarında yakalanan görüntüler dur çek tekniğiyle bir araya getiriliyor. Uygulama hem ekrandan…

Blender ile Video Düzenlemeye Giriş

Bassam Kurdali'nin LGM 2009'da yaptığı Video Editing with Blender for non 3D artists, using examples from real projects isimli video sunumundan yararlanarak yazdığım Blender ile Video Düzenlemeye Giriş aracılığıyla Blender'in pek bilinmeyen video düzenleme yeteneği ile ilgili temel bilgilere ulaşabilirsiniz.


Blender'i ilk açtığınızda her yeri düğmelerle dolu bir 3b tasarım yazılımı olarak görmeniz oldukça doğaldır. Bununla birlikte Blender aynı zamanda gelişmiş bir video düzenleme aracıdır.

Blender'in video düzenleme için özelleştirilmiş arayüzüne ulaşmak için üst bölümde yer alan arayüz seçme bölümünden "4 - Sequence" seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Arayüzler arasında dolaşmak için ayrıca Ctrl + sağ ok ve Ctrl + sol ok kısayollarını da kullanabilirsiniz. Eğer Blender'i en çok bir video düzenleyici olarak kullanmak istiyorsanız, video düzenleme arayüzünü seçtikten sonra File> Save default settings yolunu veya Ctrl + U klavye kısayolunu kullanabili…

Kdenlive Nasıl Türkçe Öğrendi

Aslında ben video düzenleme için daha çok Cinelerra ve Blender kullandığım için diğer yazılımlarla pek fazla ilgilenemiyorum. Fakat Pardus 2009'a geçmemle ve bu yazılımların paketlerinin de henüz depolardaki yerlerini almamaları dolayısıyla diğer yazılımları daha fazla inceleme isteği duydum. Tam da bu istekli ve meraklı halim sürerken ve de ivme'nin günlüğünde yayımladığı Kdenlive ilgili yazıları okuduktan ve Nixie'nin hazırladığı etkileyici tanıtım videosunu izledikten sonra Kdenlive bir göz atmaya karar verdim.

Yalnız bir gariplik vardı, Kdenlive İngilizce'ydi. Öİ'deki tanıtım yazısında ise arayüz Türkçe'ydi. Ne olmuştu da Kdenlive kısa bir sürede Türkçe'yi unutmuştu? Kısa bir Google aramasından sonra nedenlerini öğrenip hemen kolları sıvadım. İlk önce Pardus 2007 depolarındaki Türkçe çeviri yamasını aldım ve çeviri dosyasına çevirdim:

patch -p0 < i18n.patch

daha sonra Kdenlive'nin sitesinden indirdiğim güncel çeviri dosyası ile eski çeviri dosyasını…